Srovnání platforem WordPress.com a WordPress.org

WordPress je redakční systém, který slouží pro správu obsahu (blogování), ale poslouží i pro vytvoření klasických webových stránek, e-shopu či rezervačního systému. Pokud si chete založit web na WordPressu, máte dvě základní možnosti, jak tak učinit a můžete si vybrat mezi službami WordPress.com a WordPress.org. Co se WordPress.com týče, máte na výběr ze 4 různých variant - zdarma, osobní za roční poplatek 36 USD, prémiové za roční poplatek 99 USD a Business za roční poplatek 299 USD.

Jedná se o zcela odlišné platformy a v dnešním článku si obě služby představíme, vysvětlíme si jejich hlavní rozdíly, výhody a nevýhody. Po přečtení srovnání obou služeb si budete schopni zvolit vhodnější platformu s ohledem na Váš projekt a individuální potřeby.

WordPress.org

WordPress.com

WordPress Premium

Vyberete si vlastní doménu a zvolíte si poskytovatele hostingových služeb. Za obě služby budete platit roční poplatek, který začíná na cca 520,- Kč a liší se v závislosti na tom, jaké služby a v jakém rozsahu budete využívat. Samotný WordPress je k dispozici zdarma.

Klasický hosting je vhodný při měsíční návštěvnosti 0-100K. Pokud tuto návštěvnost přesáhnete, nemusíte se ničeho obávat a nabízí se možnosti VPS (100K-500K), dedikované serveru (500K-2M) a v neposlední řadě serverového clusteru (2M+).

Vlastní doména působí profesionálně, dodá Vám na důvěryhodnosti a je zapamatovatelnější.
Pokud si chcete založit blog, nemusíte si platit za vlastní doménu ani hosting. Zdarma můžete blogovat na subdoméně nazevblogu.wordpress.com a k dispozici budete mít úložiště o velikosti 3 GB. WordPress bude na Vašich stránkách zobrazovat reklamu podle libosti a uvážení.

V bezplatné verzi nemáte možnost upgradovat na vlastní doménu. Nemáte možnost úprav.
Osobní plán začíná na 36 USD ročně a zahrnuje vlastní doménu, odstranění reklam, ale bez možnosti úprav.

Prémiový plán pořídíte za 99 USD ročně a neumožňuje úpravy. Budete ho potřebovat, pokud budete nahrávat velké množství obrázků a videí - k základním 3 GB dat obdržíte dalších 10 GB, celkem budete mít k dispozici 13 GB.

Business plán pořídíte za 299 USD ročně a umožňuje vlastní úpravy.
WordPress.org se pyšní neomezenou podporou libovolných grafických šablon. Můžete si vybrat z cca 1500 šablon zdarma, které se nachází v repozitáři WordPressu nebo prémiových šablon, které si můžete zakoupit od různých vývojářů. Vybírat můžete ze zhruba 15.000+ šablon. Platforma podporuje i vlastní šablony, které si můžete (nechat) vytvořit na míru. Nad všemi šablonami máte plnou kontrolu a lze je kdykoli upravit podle potřeby.

Váš blog se může graficky odlišovat od ostatních a pyšnit se originálním a unikátním designem.
Výběr je omezený na nepříliš širokou nabídku šablon zdarma, kterých je něco málo přes 100 a které se nachází v repozitáři WordPressu. Dále si můžete vybrat asi ze 100 placených šablon z depozitáře.

Nemáte možnost šablony upravovat ani nahrávat vlastní či zakoupené šablony.
Prémioví uživatelé mají možnost upravit CSS kód a mají na výběr z malého množství prémiových šablon. To vše za roční poplatek ve výši 99 USD.

Uživatelé na úrovni business mají možnost nahrávání šablon od třetích stran či svých vlastních za roční poplatek ve výši 299 USD.
Můžete nahrát neomezené množství pluginů zdarma, prémiových i vlastních pluginů. Nad pluginy máte plnou kontrolu a můžete jejich kód a funkcionalitu upravovat podle potřeby. To Vám umožní využít potenciálu redakčního systému na maximum. V depozitáři máte k dispozici 45.000+ pluginů!
Nemáte možnost využívat rozšíření funkcionality pomocí pluginů. Na místo toho máte omezené množství zabudovaných funkcí. Nemůžete využívat například rozšíření pro Mailchimp, který umožňuje sběr e-mailových adres, budování databáze kontaktů a rozesílání newsletterů.
Uživatelé na úrovni business mají možnost nahrávání pluginů od třetích stran či svých vlastních za roční poplatek ve výši 299 USD.
Máte možnost využívání SEO pluginů, které Vám pomohou s optimalizací pro vyhledávače.
S bezplatnou verzí nemáte téměř žádnou kontrolu nad SEO optimalizací, protože nemůžete instalovat pluginy a máte velmi omezené možnosti, jak zlepšit viditelnost Vašich stránek ve vyhledávačích.
Uživatelé na úrovni business mají možnost nahrávání pluginů od třetích stran či svých vlastních za roční poplatek ve výši 299 USD a díky tomu mají možnost SEO optimalizace pro vyhledávače stejně jako self-hostovaní uživatelé.
Díky možnosti instalovat pluginy a upravovat zdrojové kódy, máte možnost implementovat měřící kódy analytických nástrojů jako Google Analytics či měření konverzí z reklam Sklik, Adwords či srovnávačů zboží.
Verze zdarma má k dispozici vlastní nástroj pro zobrazování stastik, který neposkytuje tak přesné údaje jako Google Analytics, protože nemá tak pokročilou ochranu proti spamu a kvůli tomu poskytuje zkreslené údaje. Opět nemáte možnost využívat nástrojů třetích stran.
Uživatelé na úrovni business mají možnost nahrávání pluginů od třetích stran či svých vlastních za roční poplatek ve výši 299 USD a díky tomu máte možnost naimplemetnovat potřebné měřící kódy.
Nad Vaším webem máte plnou kontrolu a můžete zobrazovat libovolné množství reklam a bannerů prostřednictvím služeb Sklik Partner či Google AdSense. Zobrazování reklam si můžete domluvit i individuálně s Vašimi partnery. Veškerý zisk z reklam náleží Vám.
Nemáte možnost zobrazovat reklamy na vašich stránkách. Uživatelé s měsíčním počtem návštěv nad 25.000 mohou požádat o členství v reklamním programu a bude jim náležet pouze určitá část zisku z reklam, zbytek si ponechá provozovatel WordPress.com.
Prémioví a Business uživatelé jsou automaticky zařazeni do WordAds programu za roční poplatek ve výši 99 USD či 299 USD a bude jim náležet pouze určitá část zisku z reklam, zbytek si ponechá provozovatel WordPress.com.
Nemáte povinnost zobrazovat logo Powered by WordPress (a dělat) redakčnímu systému WordPress reklamu.
Na základě smluvních podmínek musíte na svém webu zobrazovat logo Powered by WordPress, které se zobrazí nad reklamami, které bude WordPress zobrazovat dle libosti a na kterých nevyděláte ani korunu.
Osobní a prémioví uživatelé mohou zakázat zobrazování reklam za roční poplatek 36 USD či 99 USD.


Business uživatelé mohou za roční poplatek ve výši 299 USD odstranit logo Powered by WordPress.
Stránky můžete proměnit v e-shop.
Nemáte možnost provozovat e-shop.
Žádný z nabízených nadstandardních plánů neumožňuje vytvoření e-shopu. Pokud máte o e-shop zájem, musíte přejít na self-hostovanou verzi, tedy na WordPress.org.
Můžete vytvořit klientskou sekci a zobrazovat obsah stránek na základě (placeného) členství, což Vám umožňuje vytvořit rozsáhlé systémy například s nabídkou zpoplatněných kurzů.
Nemáte možnost zobrazovat obsah stránek na základě (placeného) členství.
Žádný z nabízených nadstandardních plánů neumožňuje zobrazování stránek na základě členství, protože je k tomu potřebný systém kontroly podobný e-shopu. Pokud o něj máte zájem o vytvoření členských stránek, musíte přejít na self-hostovanou verzi, tedy na WordPress.org.
Jste výlučnými vlastníky vašeho webu a obsahu. Web či doménu můžete kdykoli prodat a nemusíte se nikomu zpovídat.
Nejste vlastníky webu ani jeho obsahu. Poskytovatelé bezplatných blogovacích služeb bývají velmi striktní, co se povoleného obsahu týče a mohou Vaše stránky kdykoli a bez předchozího upozornění vypnout.

Poskytovatelé mohou zobrazovat libovolné reklamy, což může působit laciným, nedůvěryhodným a "spammy" dojmem.
Nejste vlastníky webu ani jeho obsahu. Poskytovatelé bezplatných blogovacích služeb bývají velmi striktní, co se povoleného obsahu týče a mohou Vaše stránky kdykoli a bez předchozího upozornění vypnout.
Máte plnou zodpovědnost za zálohování a aktualizaci blogu. Samotná aktualizace zabere pár sekund a o zálohování se zpravidla stará poskytovatel Vašeho hostingu. Díky pluginům máte možnost automatického zálohování a ukládání záloh na cloud.
O zálohování ani aktualizace systému se nemusíte starat.
O zálohování ani aktualizace systému se nemusíte starat.
WordPress.org neposkytuje oficiální podporu, ale můžete využít diskuzního fóra. Vývojáři placených šablon a pluginů poskytují související podporu zpravidla po dobu 6 měsíců od zakoupení.
Máte k dispozici osobní podporu a fórum WordPress.com.
Máte k dispozici osobní nastavení, live chat a e-mailovou podporu 24/7/360.
Nemusíte si vytvářet účet WordPress.com. Musíte si ho vytvořit v případě, že budete využívat pluginů od společnosti Automattic (Akismet, JetPack, VaultPress, Polldaddy) nebo pokud chcete u svých komentářů zobrazovat Gravatar.
Musíte si vytvořit účet na WordPress.com a odsouhlasit smluvní podmínky.
Musíte si vytvořit účet na WordPress.com a odsouhlasit smluvní podmínky.


Kdy zvolit WordPress.org

Jak ze srovnání jasně vyplývá, bezplatná služba WordPress.com je vhodná pro krátkodobé projekty či pro zcela základní projekty, které nebudou mít potřebu expandovat a rozvíjet se. Platforma WordPress.com je vhodná i pro hostování blogů, které nebudou mít monetizační potenciál (školy, kroužky apod.). Pokud se rozhodnete začít s verzí zdarma, samozřejmě je možné později změnit názor, blog přemístit a přejít na self-hostovanou platformu. Přesunutím blogu se ovšem zbytečně vystavujete riziku, že ztratíte těžce vybojované pozice ve vyhledávání.

WordPress.org je open-source systém, což znamená, že je zdrojový kód volně dostupný a máte možnost provádět libovolné úpravy. Řešení je nejvhodnější pro firmy a pro blogery či blogerky, které to s blogováním myslí vážně a mají v úmyslu monetizovat výsledky svého snažení. Self-hostovaná platforma Vám dává možnost kdykoli expandovat a blog obohatit o e-shop, na kterém budete prodávat vlastní E-book či tématické předměty (tzv. merch, tedy merchandise). WordPress.org je jednoznačným řešením v případě, že chcete vytvořit firemní stránky, e-shop či rezervační systém.

Jedinou nevýhodou self-hostovaného řešení je velké množství možností, které mohou být pro začátečníky matoucí a nedostupnost oficiální podpory. Proto jsem vytvořila tématické jednodenní kurzy na míru, kde se naučíte pracovat s platformou WordPress.org a ukážeme si přesné kroky a nastavení, jak pomocí WordPressu založit blog, firemní webové stránky, e-shop či rezervační systém. Pokud už se ve WordPressu orientujete a potřebujete poradit s úpravou šablon či konkrétním problémem, zaučit s konkrétním nástrojem či vizálním editorem, můžete využít individiálních konzultací či služeb.Leave a Reply